Aké správne legalizovať cudzinca?

Radi by ste rozšírili rady svojich zamestnancov o cudzincov a chcete to urobiť správne a v súlade so zákonom? Máme pre vás riešenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako na to a každý si môže vybrať podľa svojich potrieb a požiadaviek.

Prechodný pobyt udelený na účel zamestnania dáva cudzincovi možnosť  vykonávať zamestnanie len u konkrétneho zamestnávateľa a na konkrétnej pracovnej pozícii.

Existujú dva spôsoby ako obdržať prechodný pobyt na účel zamestnania:

Čítajte viac…

Slovenska spoločnosť môže spolupracovať s cudzincom, ktorý má status SZČO a má udelený prechodný pobyt za účelom podnikania. Pri výbere tohto spôsobu spolupráce s cudzincom Vaša spoločnosť bude s ním spolupracovať za rovnakých podmienok ako aj so Slovákom, ktorý ma status SZČO. Pre udelenie prechodného pobytu na účel podnikania cudzinec musí mať založenú živnosť (SZČO – samostatne zárobkovo činná osoba) a na základe toho požiadať o udelenie prechodného pobytu.

Čítajte viac…

Sezónnym zamestnaním je také zamestnanie, ktoré je viazané na určité obdobie roka (sezónu), vykonáva sa maximálne 180 dní počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov a je zahrnuté v zozname odvetví sezónnych zamestnaní, ktorými sú poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybolov, priemyselná výroba, stavebníctvo, ubytovacie a stravovacie služby.

Čítajte viac…

Okrem iných prípadov slovenský zamestnávateľ môže zamestnať cudzinca:

a) ktorý má udelený trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

b) ktorý má udelený prechodný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v členskom štáte Európskej únie, po uplynutí 12 mesiacov od začiatku pobytu na území Slovenskej republiky,

c) ktorý má udelený prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny…

Čítajte viac…